ظرفیت پذیرش آزمون وکالت

✳️ گزارش نایب‌ رییس کانون وکلای مرکز از جلسۀ بررسی سؤال یکی از نمایندگان مجلس دربارۀ ظرفیت پذیرش آزمون وکالت

🔹با توجه به طرح سؤال آقای حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر اصفهان از وزیر دادگستری در خصوص علت وجود و تعیین ظرفیت برای پذیرش کارآموزان وکالت، سؤال به کمیسیون مربوطه (قضایی و حقوقی) ارجاع گردید.
@Ekhtebar
🔹در تاریخ ۹۶/۱/۲۷ کمیسیون قضایی با دعوت از وزیر دادگستری به عنوان مقام مسئول و پاسخگو در این خصوص و دعوت از کانون وکلای مرکز جهت حضور در جلسه و ارائه استدلال و ادای توضیح تشکیل جلسه داد.
جناب آقایان دکتر حسین‌آبادی و اسماعیل مصباح ریاست و نایب رئیس محترم کانون و اینجانب در جلسه شرکت نمودیم.

🔹خلاصه و اهم استدلال های طراح سؤال:
▪️با توجه به تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان حقوق و با توجه به مبانی مندرج در مقررات مرتبط بااجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی و با توجه به اینکه بودجه‌ای به دولت تحمیل نمی شود تعیین ظرفیت پذیرش باید منتفی گردد.
@Ekhtebar
خلاصه و اهم استدلال وزیر دادگستری:
▪️اولاً: مقررات مرتبط با اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در باب ضرورت اجرای اشتغال کلی و مربوط به تسهیل و تسریع در سرمایه‌گذاری است و ناقض مقررات خاص مندرج در قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت نیست.

▪️ثانیاً: امکانات کانون‌ها و دادگستری در جهت انجام شرایط کارآموزی سالیانه در حد جزئی قابل افزایش است ولی امکان عملی پذیرش کل داوطلبان با توجه به تعداد بسیار زیاد فارغ‌التحصیلان وجود ندارد.

▪️ثالثاً: با توجه به تعداد پرونده‌هایی که عملاً نیاز به دخالت وکیل در آنها وجود دارد و تعداد مراجع قضایی، افزایش بی‌رویه تعداد وکلا در کوتاه‌مدت منجر به رقابت ناسالم و غیر عرفی می گردد.

▪️رابعاً: بهترین راه‌حل توسعه خدمات حقوقی و وکالتی، تصویب مقررات الزامی شدن استفاده از وکیل در دادگاه‌ها است.
@Ekhtebar
🔹با توجه به مفاد ماده ۲۰۹ آئین نامه داخلی مجلس با اعلام قانع نشدن طراح سؤال از مفاد جواب و استدلال‌های مطروحه، مراتب مجدداً در نوبت بعدی در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

👈و اما نکته مرتبط با این جلسه: طراح سؤال و قبل از شنیدن توضیحات و ادله استدلالی و جوابیه، با اعلام اینکه من قانع نمی‌شوم کمیسیون را ترک نمودند.
@Ekhtebar
🔹رفتار طراح سؤال و ترک جلسه کمیسیون بعد از طرح سؤال و اعلام عدم قناعت قبل از استماع جوابیه و توضیحات نمایندگان کانون که به احترام کمیسیون در جلسه شرکت نموده بودند موجب اعلام تاسف و تعذر اداره‌کنندۀ محترم جلسه نیز گردید.

🔹امیدواریم با درایت نمایندگان محترم خصوصاً نمایندگان حقوقدان مجلس شورای اسلامی این موضوع که فاقد هرگونه پشتوانه قانونی، منطقی و عرفی می‌باشد و به دور از هیاهو و جنجال رسانه ای که بهره‌برداری تبلیغاتی از آن توسط نماینده محترم سوال کننده استنباط می‌گردد در صحن علنی مجلس در رسیدگی بعدی، حل و فصل گردد.

دکتر علیرضا آذربایجانی

✔️ پایگاه خبری اختبار @Ekhtebar
🔚