علوم تربیتی

علوم تربیتیReviewed by Admin on Sep 27Rating:

انجام پایان نامه علوم تربیتی

معرفي رشته علوم تربيتي؟

 

علوم تربيتي چيست؟

علوم تربيتي (تعريف، فايده و گرايش‌ها)

انجام پایان نامه علوم تربیتی

علوم تربيتي در ميان رشته‌‌هاي علوم انساني مجموعه‌‌‌اي از دانش‌هاي به هم پيوسته است که به بررسي مباني، اصول، اهداف، روش‌ها و حل زمينه‌ها و عوامل تعليم و تربيت مي‌پردازد و از روش عقلي و بحث‌هاي فلسفي در تعليم و تربيت و نيز روش‌هاي علمي و يافته‌هاي روان‌شناسي، جامعه‌شناسي و… در مباحث نظري و کاربرد سود مي‌برد.

علوم تربيتي در وهله اول داراي فايده عملي است يعني به عمل تربيت در همه مراحل مدد مي‌رساند و مانند همه علوم ديگر در هم‌آوايي کنوني پژوهش، نقش غير مستقيمي را ايفاء مي‌کند. به اين معنا که براي رشته هاي علمي ديگر زمينه به آزمايش گذاشتن نظريه هايي مربوط به زمينه‌هاي ديگر را فراهم مي‌کند.

انجام پایان نامه علوم تربیتی

در يک تقسيم‌بندي، علوم تربيتي به سه دسته تقسيم مي‌شود:

الف- علومي که شرايط عمومي و محلي تربيت را مطالعه مي‌کنند. از قبيل: تاريخ آموزش و پرورش، جامعه شناسي آموزش و پرورش، مديريت آموزشي و….

ب- علومي که اوضاع و وقايع تربيتي را چنانکه هستند مطالعه مي‌کنند. از قبيل علوم مربوط به روش تدريس، و نظريه‌هاي مربوط به برنامه ها، روانشناسي اجتماعي، علوم مربوط به ارزشيابي و روانشناسي پرورشي.

انجام پایان نامه علوم تربیتی

ج- علومي که تفکر درباره تربيت و تحول آن را مطالعه مي‌کنند. مثل فلسفه آموزش و پرورش.

در مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) اولين گروه آموزشي در رشته علوم تربيتي در سال ۱۳۷۲ از بين فارغ التحصيلان دوره عمومي پنج ساله معارف اسلامي مؤسسه در راه حق، تشکيل گرديد و پس از رسميت يافتن مؤسسه امام خميني (ره) فعاليت خود را دراين مؤسسه ادامه داد وتا کنون از طريق پذيرش وتشکيل گروه‌هاي جديد ونيز گروه‌هاي پژوهشي، اصلاح برنامه‌ها وساختار گروه به رشد نسبي خوب از نظر کميت و کيفيت رسيده است.

انجام پایان نامه علوم تربیتی

علوم تربيتي ؟ امور تربيتي؟ …يا تربيت معلم؟

اين سوالي بود که ترم يک و دو تقريبا براي همه ي همکلاسي هايم مطرح بود.. اما جواب نسبتا کاملي براي آن پيدا نمي کرديم. تا اينکه من و خانم شجاعي در دي ماه ۸۵ با مراجعه به سازمان آموزش و پرورش کل – واقع در بلوارامين- در گفتگويي که با جناب آقاي گيلکي که آن زمان مشاوره ي متوسطه ي سازمان بودند-الان نمي دانم هستند يا نه- داشتيم به جواب اکثر سوالات رسيديم.بسياري از ترم اولي ها از ما همين سوالات را مي پرسيدند. اين مصاحبه را براي اين عزيزان مي نويسم.

انجام پایان نامه علوم تربیتی

اکثر افراد جامعه مرد ، زن ، کوچک و بزرگ بر اين باورند که “علوم تربيتي” با تربيت معلم و يا امور تربيتي تفاوتي ندارد . برخي ديگر که مي پندارند “علوم تربيتي” همان تربيت بدني ست!!!

انجام پایان نامه علوم تربیتی

تصور بيشتر افراد اين ست که دانشجوي علوم تربيتي در نهايت مربي پرورشي خواهد شد! و نهايتا اگر اطلاعات زيادي داشته باشند مي گويند: ” پس آخر آخرش معلم مي شوي ؟!”

از اين رو لازم ديديم در مورد اين رشته توضيحاتي ذکر کنيم:

در فرهنگ لغت فارسي در ذيل واژه ي “تربيت” اين معاني نوشته شده است:

“پروراندن، پروردن، پرورش دادن، ادب و اخلاق به کسي ياد دادن”

انجام پایان نامه علوم تربیتی

انجام پایان نامه علوم تربیتی واژه هاي “پروردن ، پروراندن و پرورش دادن” هر سه معنايي واحد دارند و تربيت به اين معنا براي همه ي جانداران ( اعم از انسان، حيوان و حتي نباتات) استفاده مي شود و درباره ي انسان براي جسم و روح – هر دو- به کار مي رود. اما غالبا در ميان عوام وقتي از تربيت سخن به ميان مي آيد اذهان مردم به روح و روان آدمي و بعد معنوي او معطوف مي گردد. وقتي به کسي خطاب مي شود “تو تربيت نداري” در اصل اين مفهوم تداعي ميشود که “مگر به تو رفتار آداب و مقررات فلان کار را ياد نداده اند؟”

انجام پایان نامه علوم تربیتی

پر واضح است که “علوم تربيتي” و تربيت بدني با يکديگر شباهتي ندارند. تربيت بدني با جسم انسان سر و کار دارد .حال آنکه هر آنچه در “علوم تربيتي” گفته مي شود مربوط به تعليم و تربيت و روح آدمي ست.

اما ببينيم چرا علوم تربيتي با تربيت معلم و امور تربيتي اشتباه گرفته مي شود ؟ و آيا اينها نقاط مشترکي دارند يا نه؟

امور تربيتي با علوم تربيتي چه تفاوتي دارد؟

انجام پایان نامه علوم تربیتی

امور تربيتي نهادي ست وابسته به سازمان آموزش و پرورش . اين نهاد فوريتي بود که در آغاز پيروزي انقلاب اسلامي با اهداف خاص امور تربيتي –آموزش تعاليم انساني و اسلامي- تعريف شد ، ادامه پيدا کرد و روز به روز مراحل تکامل را پشت سر گذاشت. در حقيقت هدف آن بارور شدن نظام تربيتي و تعليم و تربيت دانش آموزان بوده و هست و اين همان نقطه ي مشترک امور تربيتي با علوم تربيتي ست.

تفاوت اين دو اين ست که امور تربيتي يک نهاد است و تنها تعليم و تربيت را در مدارس دنبال مي کند . اما علوم تربيتي يک رشته ي تحصيلي در سطح دانشگاه و در مقاطع کارشناسي ، کارشناسي ارشد و دکترا ست و تعليم و تربيت کل جامعه را در نظر دارد.

تفاوت علوم تربيتي و تربيت معلم در چيست؟

علوم تربيتي يک رشته ي تحصيلي ست اما تربيت معلم رشته نيست ، يک گرايش شغلي ست. در مراکز تربيت معلم فرد را براي ” معلم شدن” آماده مي کنند آن هم با شرايط و ضوابط خاص اين مراکز در زمينه ي جذب و گزينش و آموزش. به عبارت ديگر رشته ي علوم تربيتي بسته به نوع گرايش اين رشته ابزاري ست به منظور نيل به اهداف آموزش و پرورش و مراکز تربيت معلم.

چرا عموم مردم علوم تربيتي را با امور تربيتي اشتباه مي گيرند؟

به دليل اينکه هدف نهايي هر دو تعليم و تربيت است لکن امور تربيتي رسالتي ست که آموزش و پرورش کشور به منظور کاربردي نمودن و نهادينه کردن آموزه هاي علمي و تربيتي در زندگي دانش آموزان بر ضمّه ي خود قرار داده ست که اين آموزه ها همان پيکره ي علوم تربيتي ست.

علوم تربيتي چقدر به روانشناسي شباهت دارد؟

اين دو هرکدام دو رشته ي مجزا هستند اما تعدادي از واحدهاي درسي در هر دو مشترک است. به عنوان مثال مي توان از روانشناسي عمومي ، روانشناسي تربيتي ، روانشناسي رشد و مشاوره نام برد.

آينده ي رشته ي علوم تربيتي چيست؟ آيا غير از آموزش و پرورش هم جايي هست که کارشناس علوم تربيتي در آن فعاليت کند؟

کساني که وارد اين رشته مي شوند بسته به نوع گرايش رشته ي خود مي توانند به عنوان مدير ، معلم ، برنامه ريز آموزشي .. جذب شوند. در حال حاضر فارغ التحصيلان اين رشته مي توانند منوط به نياز آموزش و پرورش مناطق و نواحي بصورت غير رسمي با مراکزي مثل مهد کودکهاي خصوصي و مدارس غير انتفاعي همکاري کنند.

ايا دانشجوي علوم تربيتي – مديريت و برنامه ريزي آموزشي- مي تواند وزير اموزش و پرورش شود؟

بله. به شرط آنکه بتواند لياقت و شايستگي هاي مديريتي و اجرايي خود را از طريق سلسه مراتب کاري به اثبات برساند.

* دانشجويان تربيت معلم تعهد تدريس دارند آيا براي دانشجويان علوم تربيتي نيز چنين تعهدي هست؟(انجام پایان نامه علوم تربیتی)

خير. کساني که وارد دانشکده ها يا مراکز تربيت معلم مي شوند در حقيقت بايد گزينش و بعد مشغول به تحصيل شوند. شما در رشته ي علوم تربيتي تحصيل مي کنيد ممکن است در سطح کساني باشيد که در مراکز تربيت معلم تحصيل کرده اند اما چون مراحل گزينش را طي نکرده ايد اگر در آينده مايل باشيد که در سيستم آموزش و پرورش به عنوان معلم استخدام شويد اين استخدام منوط ست به نياز آموزش و پرورش و احراز شرايط.

در استخدام ، الويت با کدام گروه است؟علوم تربيتي يا تربيت معلم؟

تربيت معلم

در استخدام مشاور الويت با کدام گروه است؟ علوم تربيتي يا مشاوره ؟

روانشناسان و مشاوران . البته قبلا از علوم تربيتي هم استفاده ميشد اما دو سالي ست – اين جمله را در سال ۸۵ گفته اند- که به خاطر افزايش فارغ التحصيلان روانشناسي و مشاوره ، ديگر از علوم تربيتي در زمينه ي مشاوره به ندرت استفاده مي شود.

رشته ي علوم تربيتي چه امکاناتي را براي آينده ي فرد فراهم ميکند؟

چون علوم تربيتي در باب مسائل تعليم و تربيت است هم براي آينده ي فرد و هم جامعه مفيد خواهد بود. براي دانشجويان دختر که در آينده نقش مادري را مي خواهند ايفا کنند اين رشته حرفهاي زيادي دارد. براي دانشجويان پسر هم که در آينده مي خواهند نقش پدري را ايفا کنند اين رشته خيلي مفيد ست . اين بعد فردي ست .

اما بعد اجتماعي: در جامعه وقتي فردي با اين تخصص و ويژگي ها وارد مي شود در هر زمينه مي تواند يک شهروند موفق ، يک خواهر موفق، يک برادر موفق و يا يک فرزند موفق باشد. چرا؟ چون مباني و اصول زير ساختي مسائل مربوط به علوم تربيتي و روانشناسي را آموزش ديده است.

در آخر اگر مطلب خاصي داريد بفرماييد

هدف کلي گرايشهاي مختلف علوم تربيتي ارتقاء آگاهي عمومي مردم در زمينه ي تعليم و تربيت ست . ما معتقديم تعليم و تربيت صحيح و اصولي مي تواند هر جامعه اي را به رشد مطلوب برساند . براي تحقق اين هدف وجود کارشناساني با دانش و بينش کافي الزامي است و اين افراد همان متخصصان علوم تربيتي هستند. اعتقاد قلبي من اين ست که براي موفقيت در هر کاري شور و انگيزه و ميل به خواستن حرف اول را مي زند. تنها داشتن مدرک تحصيلي يک رشته کافي نيست. به عنوان مثال در گرايش مديريت و برنامه ريزي آموزشي هدف اصلي ، تربيت مديران و برنامه ريزان آموزشي براي نظام آموزش و پرورش است. ترديدي وجود ندارد کساني که اين رشته را انتخاب مي کنند بايد از قدرت رهبري و مديريتي ، خلاقيت ، روابط انساني بالا، مهارت تصميم گيري و قدرت حل مسئله برخوردار باشند. اينها از ضروريات است. لکن تمامي اين موارد زماني به عرصه ي ظهور وارد مي شوند که شور و تمايل لازم در مدير وجود داشته باشد.

در آخر

هدف کلي گرايشهاي مختلف علوم تربيتي ارتقاء آگاهي عمومي مردم در زمينه ي تعليم و تربيت ست . ما معتقديم تعليم و تربيت صحيح و اصولي مي تواند هر جامعه اي را به رشد مطلوب برساند . براي تحقق اين هدف وجود کارشناساني با دانش و بينش کافي الزامي است و اين افراد همان متخصصان علوم تربيتي هستند. اعتقاد قلبي من اين ست که براي موفقيت در هر کاري شور و انگيزه و ميل به خواستن حرف اول را مي زند. تنها داشتن مدرک تحصيلي يک رشته کافي نيست. به عنوان مثال در گرايش مديريت و برنامه ريزي آموزشي هدف اصلي ، تربيت مديران و برنامه ريزان آموزشي براي نظام آموزش و پرورش است. ترديدي وجود ندارد کساني که اين رشته را انتخاب مي کنند بايد از قدرت رهبري و مديريتي ، خلاقيت ، روابط انساني بالا، مهارت تصميم گيري و قدرت حل مسئله برخوردار باشند. اينها از ضروريات است. لکن تمامي اين موارد زماني به عرصه ي ظهور وارد مي شوند که شور و تمايل لازم در مدير وجود داشته باشد

انجام پایان نامه علوم تربیتی

معرفي رشته علوم تربيتي(مديريت وبرنامه ريزي آموزشي)

رشته علوم تربيتي شامل چهار گرايش { تکنولوژي آموزشي _ مديريت و برنامه ريزي آموزشي _ آموزش و پرورش کودکان استثنايي _ آموزش و پرورش پيش دبستاني و دبستاني است .}

شامل يکسري دروس مشترک است که ميتوان به برخي از آنها اشاره داشت: تاريخ آ.پ در اسلام و ايران_ فلسفه آ.پ _ اصول و مباني آ.پ_ آ.پ تطبيقي _ آ.پ سه مقطع _ روشها و فنون تدريس _ روانشناسي عمومي _ روانشناسي تربيتي _ رشد کودکي و نوجواني _ جامعه شناسي عمومي _ جامعه شناسي آ.پ _ اقتصاد آ.پ _ مقدمات مديريت آموزشي _ مقدمات برنامه ريزي آموزشي و درسي _ آ.پ کودکان استثنايي _ مقدمات مشاوره و راهنمايي _ سنجش و اندازه گيري در علوم تربيتي _ روش تحقيق در علوم تربيتي _ آشنايي با کتابخانه _ مقدمات تکنولوژي آموزشي _ روشهاي آماري در علوم تربيتي.

گرايش مديريت و برنامه ريزي آموزشي= يک رشته ميان رشته ايست که تلفيقي از رشته هاي روانشناسي، جامعه شناسي، فلسفه، مديريت، آمار، زبان، و مشاوره است .

هدف از اين رشته= فراهم کردن فرصت هاي يادگيري و ياددهي هرچه بيشتر براي گروه هاي واجب التعليم و علاقه مند به يادگيري و همچنين تربيت نيروي انساني ماهر مورد نياز جامعه است . در کل اين رشته ؛ مديريت بر فعاليت هاي ياددهي و يادگيري به منظور ايجاد تغيرات مطلوب در رفتار يادگيرنده و ارزيابي ميزان تحقق اين تغيرات است. در حال حاضر فارغ التحصيلان اين رشته در درجه اول جذب آ.پ مي شوند و تعدادي هم در سازمان هاي دولتي مديريت و برنامه ريزي _ برنامه و بودجه فعاليت مي کنند .

دروس تخصصي اين رشته= ۱_ اصول مديت آموزشي . ۲ _ روانشناسي اجتماعي . ۳ _ سازمان و قوانين . ۴ _ اصول برنامه ريزي آموزسي . ۵ _ مباني امور مالي بودجه . ۶ _ اصول برنامه ريزي درسي . ۷ _ کاربرد مقدمات کامپيوتر در مديريت آموزشي . ۸ _ اصول حسابداري . ۹ _ روابط انساني _ ۱۰ _ نظارت و راهنمايي تعليماتي . ۱۱ _ راهنمايي تحصيلي و شغلي . ۱۲ _ مسائل نوجوانان و جوانان . ۱۳ _ آموزش بزرگسالان . ۱۴ _ آموزش ضمن خدمت . ۱۵ _ مديريت اسلامي . ۱۶ _ پروژه( سمينار) . ۱۷ _ کارعملي مديريت در سازمان . ۱۸ _ کارعملي مديريت در آموزشگاه . ۱۹ _ متون زبان خارجه در برنامه ريزي . ۲۰ _ متون زبان خارجه در مديريت آموزشي .

طول دوره تحصيل

طول دوره کارشناسي مديريت و برنامه ريزي آموزشي ۵ سال (حداقل ۴ و تا ۶ ) و نظام آموزشي آن مطابق آئين نامه مصوب شوراي عالي برنامه ريزي است کليه دروس درس ۸ ترم برنامه ريزي شده است و طول هر ترم ۱۷ هفته معادل نيسمال تحصيلي است زمان تدريس هر واحد درسي از نوع نظري ۱۷ ساعت و هر واحد عملي ۲۴ ساعت و هر واحد کارورزي ۵۱ ساعت است.

تعداد واحدها

تعداد کل واحدهاي درسي دوره کارشناسي مديريت و برنامه ريزي ۱۳۵ واحد است اين دروس از لحاظ محتوي به دروس عمومي، دروس اختصاصي دروس اصلي و دروس اختياري تقسيم ميشوند.
۱-دروس عمومي?? واحد
۲-دروس اصلي:دروس پايه علوم تربيتي ?? واحد
۳-دروس تخصصي ?? واحد
۴-دروس اختياري ۱۰ واحد
۵-دروس پيش? واحد
جمع??? واحد

در سطح کارشناسي ارشد

رشته? علوم تربيتي در دوره? کارشنسي در ايران? گروه آزموني و مجموعاً ?? گرايش تحصيلي دارد که عبارتند از:

گروه‌ علوم‌ تربيتي‌ ۱ شامل رشته‌هاي:

۱٫ برنامه‌ريزي‌ آموزشي‌ ۲٫ برنامه‌ريزي درسي ۳٫ تاريخ و فلسفه آموزش و پرورش (تعليم‌ و تربيت اسلامي) ۴٫ آموزش بزرگسالان ۵٫ تحقيقات آموزشي ۶٫ تکنولوژي آموزشي‌ ۷٫ مديريت و برنامه‌ريزي آموزش عالي

گروه علوم‌ تربيتي ۲ شامل رشته‌هاي:

۱٫ روانشناسي و آموزش کودکان استثنايي ۲٫ روانشناسي تربيتي ۳٫ مشاوره و راهنمايي ۴٫ مشاوره (مدرسه‌اي, شغلي, خانواده‌اي)

گروه علوم تربيتي ۳ شامل رشته‌هاي:

۱٫ آموزش و پرورش تطبيقي ۲٫ آموزش و پرورش پيش دبستاني ۳٫ آموزش و پرورش دبستاني

بازار کار

وزارتهاي آموزش وپرورش و علوم وتحقيقات وفن آوري و مراکزي مانند فرهنگسراها، سازمان بهزيستي، سازمان زندانها، کانونهاي اصلاح و تربيت، مراکز مشاوره خصوصي، محل کار دانش‌آموختگان رشته علوم تربيتي مي‌تواند باشد.

نقش و توانايي يا کارايي

فارغ التحصيلان رشته مديريت و برنامه ريزي آموزشي با توجه به اهداف ايجاد اين رشته بايد داراي شناخت و مهارتهاي زير باشند:
-آشنايي با مديريت اسلامي در رابطه با مديريت بطور” اعم ” و با مديريت آموزشي بطور” اخص”
-آشنايي با تئوريهاي مختلف مديريت آموزشي
-آشنايي با اهداف کلي آموزش و پرورش در ارتباط با مديريت بطور” اعم” و با مديريت آموزشي بطور” اخص”
– آشنايي باروشهاي اجرائي آموزش و پرورش در رابطه با نحوه آموزشي سازماندهي ادارات تشکيلات و تامين بودجه
-آشنايي با برنامه ريزي درسي آموزشي
-دارا بودن قدرت تشخيص در برابر مسائل و مشکلات مختلف آموزشي
-دارا بودن قدرت ارتباط (مديريت با مدرسان و مربيان)،مدير با دانش آموزان و اولياء دانش آموزان مدير يا کادر اداري)