آموزش نرم افزار های رشته دندان پزشکی

آموزش نرم افزار های رشته دندان پزشکیReviewed by Admin on Nov 11Rating: 5.0

برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی

رشته دندانپزشکي

دندانپزشک به تشخيص و درمان بيماري‌هاي دهان و دندان مي‌پردازد و از همين‌رو شايد بهتر باشد که عنوان اين رشته را دهان‌ پزشکي گذاشت.برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی

برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی

در گذشته دندانپزشکي را مساوي با دندانسازي مي‌دانستند.

اما امروزه دندانسازي تنها بخشي از دندانپزشکي است. رشته دندانپزشکي در مقطع دکتراي عمومي نحوه رعايت بهداشت، پيشگيري و درمان بيماري‌هاي دهان و دندان را آموزش مي‌دهد.

برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی

دندان‌پزشکي يک علم تخصصي است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوي مهم در سلامت جسم و روح، زيبايي و ادا کردن کلمات تامين مي‌کند. همچنين به ياري اين علم مي‌توان بسياري از بيماري‌ها را در مراحل اوليه شناخت و از پيشرفت آن جلوگيري نمود.

علوم پايه

 

که در سال اول دانشجويان واحدهاي علوم پايه مثل بيوشيمي، آناتومي، بافت‌شناسي، فيزيولوژي، ژنتيک، ميکروب‌شناسي و ايمني‌شناسي را مي‌گذرانند

کارآموزي :

بعد از چند سال وارد دوره تخصصي دندانپزشکي شده و دروس اختصاصي خود را در زمينه آسيب‌شناسي فک و دهان، ارتودنسي، اندودنتيکس، پروتزهاي ثابت و اکلوژن، پروتزهاي متحرک و فک و صورت ، پريودنتولوژي، ترميمي و مواد دنداني، بيماري‌هاي دهان و دندان، جراحي دهان و فک و صورت، دندانپزشکي کودکان و راديولوژي دهان و فک و صورت مي‌گذرانند.

مگ تز برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه و پایان نامه دندان پزشکی و برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

و در نهايت مي‌توانند بيماري‌هاي دهان و دندان را تشخيص داده و در حد يک دندانپزشک عمومي نسبت به درمان آنها اقدام کنند. برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی

 

عده‌اي دندانپزشکي را با کار عملي و تکنيکي صرف، يکي مي‌دانند در حالي که اگر دانشجوي دندانپزشکي تنها فن و تکنيک اين رشته را فراگرفته اما در علوم پايه ضعيف باشد،.

در نهايت يک دندانساز خواهد شد يعني چنين فردي کار روي دندان را فراگرفته است اما از علم پزشکي بي‌نصيب مي‌باشد.

آينده شغلي ، بازار کار، درآمد

 

امروزه در کشور ايران نزديک به چندین هزار دندانپزشک وجود دارد و از سوي ديگر سالانه ?? دانشکده دندانپزشکي دولتي و خصوصي موجود در کشور بيش از دندانپزشک تربيت مي‌کنند. حال سوال اينجاست که آيا براي اين تعداد فارغ‌التحصيل رشته دندانپزشکي فرصت‌هاي کاري وجود دارد؟

 

امروزه در کشور ايران فرصت‌هاي شغلي براي دندانپزشکان جوان به دو دليل عمده محدودتر شده است که يکي از اين دلايل پيشرفت بهداشت در کشور ايران است است.

مگ تز برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه و پایان نامه دندان پزشکی و پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری

 

يعني خوشبختانه کشور ايران نيز مانند ساير کشورهاي جهان در جهت پيشگيري و اهداف بهداشتي حرکت کرده و بسياري از بيماري‌ها را مهار و کنترل کرده است.

در نتيجه مردم کمتر به پزشکان و دندانپزشکان مراجعه مي‌کنند.  برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی از سوي ديگر در چند سال اخير رشد پزشکان و دندانپزشکان نسبت به نرخ رشد جمعيت افزايش يافته است.

براي مثال اگر تا ?? سال قبل به ازاي هر ?? هزار نفر يک دندانپزشک وجود داشت حال به ازاي هر ? يا ? هزار نفر يک دندانپزشک وجود دارد.

البته ذکر عوامل فوق به معناي آن نيست که هيچ فرصت شغلي براي دندانپزشکان جوان وجود ندارد بلکه در بسياري از شهرستانهاي کشور، ايران هنوز شاهد کمبود دندانپزشک هستيم.

يعني در حالي که در بعضي از نقاط کشور به ازاي هر ? هزار نفر يک دندانپزشک داريم، در نقاط محروم کشورمان به ازاي هر ??? هزار نفر يک دندانپزشک وجود دارد. برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی

 

افزايش تعداد دندانپزشک و بيکاري دندانپزشکان جوان

 

افزايش تعداد دندانپزشکان جوان بيکار تنها مشکل ايران نيست چون طبق بررسي‌ها و پيش‌بيني‌هاي جوامع علمي خارج از ايران ، در سال ???? ميلادي بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه‌اي خوب خواهد بود که دندانپزشکي عمومي به بخشي از پزشکي عمومي برخواهد گشت و رشته دندانپزشکي تنها جنبه تخصصي پيدا مي‌کند.

توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه :

 

عدم تسلط بر علوم پايه و زبان انگليسي، دانشجو را از مقولات علمي دور مي‌کند و صرفا به او توانايي انجام کارهاي عملي اين رشته را مي‌دهد.

 

هرآنچه که يک دانش‌آموز در درس زيست‌شناسي دوره دبيرستان خود فرا مي‌گيرد به نحوي به رشته دندانپزشکي ارتباط دارد بخصوص دو بخش فيزيولوژي و آسيب‌شناسي که دانشجويان دندانپزشکي در دو سال اول تحصيل خود با وسعت و عمق بيشتري نسبت به دوره دبيرستان مطالعه مي‌کنند. برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی

همچنين دانشجوي اين رشته بايد از دستهايي ماهر و توانمند برخوردار باشد چون بسياري از کارهاي دندانپزشکي از تراش دندان گرفته تا بازسازي دندان نياز به دستهايي هنرمند و توانا دارد تا بتوان به نحو احسن کارهاي ظريف دندانپزشکي را انجام داد.

 

برخورداري از سلامت کامل جسمي و رواني و قابليت انجام کارهاي بسيار دقيق علمي، عملي، کلينيکي براي داوطلبان اين رشته بسيار ضروري است. خلاقيت و مهارت در کار دست و همچنين برخورداري از خلاقيت و ديد هنري، دانشجو را در انجام کارهاي عملي اين رشته و انجام مهارت‌هاي لازم در پياده کردن آموخته‌هاي آن، کمک بسيار مي‌کند.

 

وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر:

امکان ادامه تحصيل فوق دکترا در رشته‌هاي مختلف دندان‌پزشکي در ايران وجود دارد.

تعداد وعناوين واحدهاي اصلي و اختصاصي:

 

طول دوره دندان‌پزشکي پنج سال است و درسهاي آن در سه بخش : عمومي ، پايه و اختصاصي برنامه‌ريزي شده است که از لحاظ نحوه تعليم و تدريس، به درسهاي نظري ، عملي نظري، عملي تقسيم مي‌شود.

اين دوره شامل دو مرحله است:

مرحله اول

در اين مرحله دانشجويان درسهاي نظري و عملي علوم پايه و عمومي را در دانشگاه (کلاس و آزمايشگاه)‌ مي‌گذرانند.

مرحله دوم

در اين مرحله دانشجويان درسهاي تخصصي را در دانشگاه (کلاس و بخشهاي کلينيکي) فرا مي‌گيرند و به منظور برخورداري از کارايي آموزشي- درماني، بيشتر اين دوره تحصيلي را در بخشهاي کلينيکي دانشکده و بيمارستانهاي وابسته به ارايه خدمات بهداشتي و درماني مي‌پردازند.

لازم به تذکر است که گذراندن درسهاي پايه براي ورود به دوره کلينيکي (مرحله دوم) ضروري است. برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی

نظام آموزشي مطابق آيين‌نامه مصوب شوراي عالي برنامه‌ريزي است و هر واحد درس نظري ?? ساعت و هر واحد درس عملي ?? ساعت است. کل واحدهاي درسي اين دوره ??? واحد است.

 

درسهاي پايه

درس هاي پايه به درسهايي گفته مي‌شوند که زمينه‌ساز ورود دانشجو به درسهاي اصلي و تخصصي و فراگيري آنهايند. در اين رشته درسهاي پايه جمعا به تعداد ?? واحد درسي است که عبارتند از:

فيزيک پزشکي ، بيوشيمي ، بافت‌شناسي انساني، جنين‌شناسي، تشريح ، ژنتيک انساني، ميکروب‌شناسي، ايمني شناسي، فيزيولوژي، روان‌شناسي عمومي، آسيب‌شناسي عمومي.

برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی

درسهاي اختصاصي

درسهاي تخصصي به درسهايي گفته مي‌شود که اطلاعات و آگاهيهاي لازم را درباره رشته تخصصي به دانشجو داده، او را با مفاهيم تخصصي و عمده رشته مورد نظر آشنا مي‌کند و آموزشهاي لازم را به او مي‌دهند.

در رشته دندان‌پزشکي درسهاي تخصصي عبارتند از: کالبدشناسي و مرفولوژي دندان، زبان خارجي اختصاصي، جنين و بافت‌شناسي فک و دهان ، آسيب‌شناسي دهان، ارتودنسي، اندودنتيکس، بيماريهاي دهان و تشخيص ، بيولوژي دهان، پريودنتولوژي، دندان‌پزشکي ترميمي(پروتز متحرک پارسيل، پروتز ثابت ، پروتز کامل) جراحي دهان و فک و صورت ، دندان‌پزشکي کودکان، راديولوژي دهان ، گوش و حلق و بيني ، نظام پزشکي و طب قانوني، بهداشت عمومي و اکولوژي ، بهداشت محيط زيست ، دندان‌پزشکي مجتمعي ، بيماريهاي رواني ، بيماريهاي دروني، فارماکولوژي ، بهداشت دهان و تغذيه و ندان‌پزشکي پيشگيري مواد دنداني و پايان‌نامه (رساله)‌.

دانشجويان در سال چهارم با تاييد استاد راهنما، موضوعي را براي پايان‌نامه انتخاب وراجع به آن تحقيقاتي را آغاز مي‌نمايند، ولي واحد پايان‌نامه در سال آخر محاسبه خواهد گرديد که در آن زمان دانشجو پايان‌نامه را به هيات داوران منتخب ارايه و از آن دفاع مي‌نمايد.برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی

بيماريهاي دهان و تشخيص : در درس بيماريهاي دهان و تشخيص، به شناسايي ، تشخيص کلينيکي و پاراکلينيکي ضايعات حفره دهان و درمان ضايعات مخاطي آن و ارتباط آن با ساير بيماريهاي بدن پرداخته مي‌شود.برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی

پروتزهاي دنداني: در اين درس در ارتباط با مسايل ترميمي و بازسازي دستگاه جونده (دندانها و ساختمان مجاور کناري صورت) از طريق پروتزهاي ثابت، متحرک (پارسيل و کامل) و فک و صورت بحث مي‌شود. همچنين مسايل مربوط به اصول اکلوژن در اين رشته مورد تدريس علمي عملي قرار مي‌گيرد.

راديولوژي: درس راديولوژي يکي از درسهاي دندان‌پزشکي و از علوم اساسي جهت دستيابي و شناسايي حالات طبيعي و غيرطانجام پایان نامه دندان پزشکیبيعي استخوان فکها و دندانها مي‌باشد.

دندان‌پزشکي کودکان: درس دندان‌پزشکي کودکان، قسمتي از درسهاي دندان‌پزشکي است که شامل : تشخيص، پيشگيري و درمان بيماري‌ دهان و دندان کودکان، معلولان و معلولان ذهني و شناسايي رابطه آن با سلامت عمومي آنها مي‌باشد.

رشته ‌هاي مشابه و نزديک به اين رشته :

برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دندان پزشکی